Decyzja o formalnym zakończeniu związku małżeńskiego niekiedy bywa jedną z najtrudniejszych w naszym życiu. Jako radca prawny często spotykam się z pytaniem jakie kroki należy podjąć by uzyskać rozwód. W poniższym wpisie przybliżę Państwu ten temat.
Jedyną prawną możliwością rozwiązania małżeństwa jest droga sądowa. Co to oznacza? Rozwód może orzec tylko i wyłącznie sąd – innej możliwości nie ma. Prawo do wniesienia pozwu przysługuje każdemu z małżonków.
Do jakiego sądu należy wnieść pozew?
Sądem właściwym rzeczowo do rozpoznawania spraw rozwodowych jest sąd okręgowy. Z reguły znajdują się one w większych miastach. Może zatem zdarzyć się tak, że w Twoim miejscu zamieszkania sąd okręgowy nie funkcjonuje co wiąże się koniecznością dojazdu do innej miejscowości.
Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, pod warunkiem, że choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze mieszka. W sytuacji, gdy w chwili składania pozwu żadne z małżonków nie mieszka już w okręgu, w którym znajdowało się ich ostatnie miejsce zamieszkania, pozew o rozwód należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania strony pozwanej. Co w sytuacji gdy nie jest znane miejsce zamieszkania małżonka, przeciwko któremu skierowany jest pozew? W tej sytuacji z powództwem można wystąpić do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda, czyli osoby składającej pozew.
Kiedy sąd orzeknie rozwód?
Samo złożenie pozwu nie gwarantuje jeszcze otrzymania rozwodu! Sąd orzeknie rozwód, gdy między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Gdy w toku postępowania sąd ustali, że powyższe przesłanki nie zaistniały oddali powództwo.
Z zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia, gdy dojdzie do zerwania trzech więzi: duchowej, fizycznej i gospodarczej. Do rozpadu więzi duchowej dochodzi kiedy małżonkowie nie darzą się wzajemnie żadnymi uczuciami. Brak w ich relacji m.in. miłości, bliskości, czułości. Wieź fizyczna zostaje zerwana, gdy małżonkowie zaprzestali na stałe relacji intymnych. Więź gospodarcza na ogół przejawia się we wspólnym zamieszkaniu, posiadaniu wspólnego majątku, także przygotowywaniu i wspólnym spożywaniu posiłków, wspólnym płaceniu rachunków. Ustanie więzi materialnej oznacza, że małżonkowie przestali prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. W pewnych okolicznościach taki zupełny rozpad tej więzi nie jest konieczny, a mianowicie gdy małżonkowie z powodów ekonomicznych zmuszeni są do zajmowania tego samego mieszkania.
O trwałym rozkładzie pożycia mówimy wtedy, gdy można stwierdzić na podstawie doświadczenia życiowego, że małżonkowie nie wrócą do wspólnego pożycia. Istotne jest tu zbadanie okoliczności konkretnej sprawy, takich jak czas trwania rozpadu pożycia, przyczyn rozpadu (np. zdrady, nałogi, nieporozumienia).
W oddzielnym wpisie udzielę wskazówek dotyczących sporządzenia pisma procesowego jakim jest pozew o rozwód.
Radca prawny Marta Tomala